Start Planning
Võidupüha

Võidupüha 2024, 2025 ja 2026

Võidupüha on Eesti jaoks väga oluline riigipüha. Sellega tähistatakse Eesti võitu Võnnu lahingus Landesveeri üle 23. juunil 1919.

AastaKuupäevPäevRiigipühad
202423. juunipühapäevvõidupüha
202523. juuniesmaspäevvõidupüha
202623. juuniteisipäevvõidupüha
Kerige eelmiste aastate kuupäevade lehe allapoole.

23. juuni on ka jaanilaupäev ja 24. juuni jaanipäev, mis on eestlaste teine rahvuspüha. Siis pidutsetakse ja tähistatakse ühiselt kaks päeva järjest.

Võidupüha tähistatakse paraadidega üle kogu Eesti, austades niimoodi kaitseväge ja kõiki neid, kes vabaduse nimel võitlesid. Suurim paraad, kus esitletakse kaitseväe erinevaid üksusi ja varustust, on igal aastal erinevas linnas, tagades kõigile eestlastele võrdse võimaluse võidupüha tähistada.

Päev algab sellega, et president süütab tõrviku mälestamaks kõiki sõjas langenud riigikangelasi. Seejärel kasutatakse sama tõrvikut, et süüdata tõrvikud kõigis Eesti maakondades. Hiljem kasutatakse aga omakorda neid süüdatud tõrvikuid jaanipäeva tähistamiseks mõeldud lõkete süütamiseks.

Tõrviku süütamise järel leiavad eri linnades aset paraadid, kus demonstreeritakse kaitseväe varustust ning esinevad rahvatantsijad ja -muusikud. Kogu Eesti rahval on pidupäev, süüakse-juuakse kogu aja vältel. Seejärel on lühike puhkeperiood, millele järgnevad aga jaanilaupäeva ja jaaniöö pidustused.

Kuna võidupüha langeb kokku suvise pööripäevaga ja on vaid üks päev enne jaanipäeva, kaasatakse tähistamise programmi mitmeid traditsioonilisi ja ajaloolise tähtsusega pidutsemise kombeid.

Eelmised aastad

AastaKuupäevPäevRiigipühad
202323. juunireedevõidupüha
202223. juunineljapäevvõidupüha