Start Planning
Nelipühad

Nelipühad 2025, 2026 ja 2027

Nelipühasid tähistatakse igal aastal paljudes kirikutes üle Eesti. Mõnikord kasutatakse sellele pühale viidates terminit “Valge Pühapäev”, sest vanadel aegadel kanti ristimise ajal kombe kohaselt valgeid rõivaid.

AastaKuupäevPäevRiigipühad
20258. juunipühapäevnelipühade 1. püha
202624. maipühapäevnelipühade 1. püha
202716. maipühapäevnelipühade 1. püha
Kerige eelmiste aastate kuupäevade lehe allapoole.

Nelipühad leiavad vormiliselt aset esmaspäeval, kuid sellele eelnev pühapäev on jumalateenistuste aeg. Nelipühad on liikuvad pühad ja leiavad aset 50 päeva pärast lihavõtteid. Neid 50 päeva loetakse “tervikuna”, st loetakse esimesi ja viimaseid päevi, mistõttu on “tavaliste arvutusmeetodite” põhjal tegelik pikkus seitse nädalat või 49 päeva.

Nelipüha on ametlikult ka kiriklike lihavõttepühade lõpp. Kalendris esineb see tavaliselt maikuu keskelt varajase juunini. Vene õigeusu kirikud Eestis võivad pidada nelipühasid nädala või paar hiljem kui katoliku või luteri kirikud, sest esimene järgib Juliuse kalendrit, viimane aga Gregoriuse kalendrit.

Paljudel nelipühaga seotud jumalateenistustel kannavad preestrid punaseid rüüsid, et sümboliseerida tuld, mis ilmus apostlite peade kohale, kui Püha Vaim end neile iidses Jeruusalemmas ilmutas. Jutluste sisuks on tihti kiriku ja tema õpetlaste tähtsus, Püha Vaim ja tema tegemised või kiriku laienemine erinevatesse keeltesse ja kultuurigruppidesse. Vaimu sümboliteks on leegid, tuvid ja Jumala hingus.

Eelmised aastad

AastaKuupäevPäevRiigipühad
202419. maipühapäevnelipühade 1. püha
202328. maipühapäevnelipühade 1. püha