Start Planning
Jõulud

Jõulud 2024, 2025 ja 2026

Jõuluhooaeg on Eestis oluline aeg, mistõttu on ette nähtud kolm järjestikust vaba päeva – jõululaupäev (24. dets), esimene jõulupüha (25. dets) ja teine jõulupüha (26. dets). Vaatamata sellele, et jõulude pidamine oli Eestis NSV Liitu kuulumise ajal keelatud, tähistatakse tänapäeval seda jõudsasti.

AastaKuupäevPäevRiigipühad
202424. detsemberteisipäevjõululaupäev
25. detsemberkolmapäevesimene jõulupüha
26. detsemberneljapäevteine jõulupüha
202524. detsemberkolmapäevjõululaupäev
25. detsemberneljapäevesimene jõulupüha
26. detsemberreedeteine jõulupüha
202624. detsemberneljapäevjõululaupäev
25. detsemberreedeesimene jõulupüha
26. detsemberlaupäevteine jõulupüha
Kerige eelmiste aastate kuupäevade lehe allapoole.

Esiteks kuulub selle püha juurde iidne paganlik talvise pööripäeva element, millest tuleneb “jõulude” (Christmas) termin. Lõuna-Eestis kutsutakse jõule isegi “talvistepühaks”, mis tähendabki “talvist püha”, peegeldades otsest sidet nii talvise pööripäevaga, kui ka ühiseid (ajalooliselt kujunenud) kultuurijooni Lätiga, kus nimetatakse jõule “ZiemasSvetki”, mis tähendab “talve pidustusi”.

Teiseks on muidugi olemas jõulude kristlik tähendus, ja nii mõnedki eestlased käivad jõululaupäeval kirikus, et tuletada meelde Kristuse sünnilugu. Suurt mõju avaldavad ka Soome ja Rootsi traditsioonid, nagu “väikese jõulupeo” korraldamine detsembri alguses.

Üks eestlaste jõulutraditsioon pärineb Nõukogude Liidu katsest jõule välja juurida. Eestlased hakkasid nimelt sellise keelu vastu protestimise märgiks süütama küünlaid lähedaste inimeste haudadele. Seda kommet jätkatakse ka praegusel ajal.

Kuigi eestlaste jõuluperiood algab advendiajaga, mil pered panevad üles advendikalendrid, et loendada päevi jõuludeni ning süütavad advendiküünlad, et loendada nädalaid, hakkab tõeline “möll” pihta alles jõululaupäeval. Esimest jõulupüha tähistatakse loomulikult ka, kuid jõululaupäev on põhiline sündmus.

Eelmised aastad

AastaKuupäevPäevRiigipühad
202324. detsemberpühapäevjõululaupäev
25. detsemberesmaspäevesimene jõulupüha
26. detsemberteisipäevteine jõulupüha
202224. detsemberlaupäevjõululaupäev
25. detsemberpühapäevesimene jõulupüha
26. detsemberesmaspäevteine jõulupüha